Дніпровська гімназія №117

 

Освітня програма I ступеня

СХВАЛЕНО                                                                                         ЗАТВЕРДЖУЮ

                 на засіданні                                                                                           директор закладу освіти

педагогічної ради                                                                                      Таїса МУСІЄНКО

                            01 від 30.08.2024                                                                                           30.08.2024                             

 

 

 

 

 

 

Освітня програма

закладу загальної середньої освіти І ступеня

Дніпровської гімназії №117

Дніпровської міської ради

на 2024-2025 навчальний рік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Загальні положення освітньої програми закладу освіти І ступеня

Освітня програма Комунального закладу освіти «Середня загальноосвітня школа №117» Дніпровської міської ради І ступеня (початкова освіта) розроблена на виконання Законів України «Про освіту» «Про повну загальну середню освіту», Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року (схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 № 988-р - https://cutt.ly/OyA9z5p), Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 87 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2019 № 688).

Освітня програма початкової освіти закладу освіти (далі - Освітня програма) окреслює рекомендовані підходи до планування й організації закладом освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державними стандартами початкової загальної освіти (далі – Державний стандарт).

Освітню програму початкової школи складено:

  • для 1-А, 1-Б та 2-А ,2-Б класів – за Типовим навчальним планом початкової школи для закладів загальної середньої освіти з українською мовою навчання, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 12.08.2022 р. № 743, розробленою під керівництвом Р.Б.Шияна;
  • для 3, 4-А та 4-Б класів – Типовим навчальним планом початкової школи для закладів загальної середньої освіти з українською мовою навчання, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 12.08.2022 р. № 743.

У 2021/2022 навчальному році для освітнього процесу у 1-4 класах обрано Типову освітню програму закладу загальної середньої освіти, розроблену під керівництвом Шияна Р.Б. Зміст цієї типової освітньої програми має потенціал для формування ключових компетентностей, враховано інтегрований характер компетентності, реалізацію внутрішньопредметних, міжпредметних зв’язків, раціонально розподілено навчальні години на вивчення окремих предметів за освітніми галузями.

Метою початкової освіти є всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб, формування цінностей, розвиток самостійності, творчості та допитливості.

Освітня програма визначає:

  1. загальний обсяг навчального навантаження, орієнтовну тривалість і можливі взаємозв’язки окремих предметів, курсів за вибором тощо, зокрема їх інтеграції, а також логічної послідовності їх вивчення;
  2. очікувані результати навчання учнів подані в рамках навчальних програм, перелік яких наведено в таблиці 3;
  3. пропонований зміст навчальних програм, які мають гриф «Затверджено Міністерством освіти і науки України»;
  4. рекомендовані форми організації освітнього процесу та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;
  5. вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за цією освітньою програмою.

Програму побудовано із врахуванням таких принципів:

  1. дитиноцентрованості і природовідповідності;
  2. узгодження цілей, змісту і очікуваних результатів навчання;
  3.  науковості, доступності і практичної спрямованості змісту;
  4. наступності і перспективності навчання;
  5. взаємозв’язаного формування ключових і предметних компетентностей;
  6. логічної послідовності і достатності засвоєння учнями предметних компетентностей;
  7. можливостей реалізації змісту освіти через предмети або інтегровані курси; творчого використання вчителем програми залежно від умов навчання;
  8. адаптації до індивідуальних особливостей, інтелектуальних і фізичних можливостей, потреб та інтересів дітей.

Спільними для всіх компетентностей першого рівня повної загальної середньої освіти є такі вміння: читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, здатність співпрацювати з іншими людьми.

Освітня програма школи І ступеня, що реалізується в закладі, спрямована на:

- формування в учнів сучасної наукової картини світу;

- виховання працьовитості, любові до природи;

- розвиток в учнів національної самосвідомості;

- формування людини та громадянина, що прагне вдосконалювання та перетворення суспільства;

- інтеграцію особистості в систему світової та національної культури;

- рішення задач, формування загальної культури особистості, адаптації особистості до життя в суспільстві;

- виховання громадянськості, поваги до прав і свобод людини, поваги до культурних традицій та особливостей інших народів в умовах багатонаціональної держави;

- формування потреби учнів до самоосвіти, саморозвитку, самовдосконалення тощо.

Загальний обсяг навчального навантаження та орієнтовна тривалість і можливі взаємозв’язки освітніх галузей, предметів, дисциплін

Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 2-4-х класів закладу освіти складає 2695 годин/навчальний рік: для 2-х класів – 875 годин/навчальний рік, для 3-х класів – 910 годин/навчальний рік, для 4-х класів – 910 годин/навчальний рік.     

Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальних планах закладу освіти І ступеня (далі – навчальний план). Навчальні плани містять інваріантну складову, сформовану на державному рівні, та варіативну, в якій передбачено індивідуальні консультації для учнів. У початковій школі здійснюється поділ класів на групи при вивченні окремих предметів (іноземної мови та інформатики) відповідно до чинних нормативів (наказ Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 р. № 128, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 06.03.2002 за № 229/6517).  При визначенні гранично допустимого навантаження учнів ураховані санітарно-гігієнічні норми та нормативну тривалість уроків у 1 класах – 35 хвилин, у 2-4 класах – 40 хвилин. Гранична наповнюваність класів встановлюється відповідно до Закону України "Про повну загальну середню освіту".

Навчальні плани зорієнтовані на роботу початкової школи за 5-денним навчальними тижнем.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти

Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати вчитель у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів. Такі ключові компетентності, як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здоровий спосіб життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх предметів. Виокремлення в навчальних програмах таких наскрізних ліній ключових компетентностей, як «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях. Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість.

Формуванню ключових компетентностей сприяє встановлення та реалізація в освітньому процесі міжпредметних і внутрішньопредметних зв’язків, а саме: змістово-інформаційних, операційно-діяльнісних, організаційно-методичних. Їх використання посилює пізнавальний інтерес учнів до навчання і підвищує рівень їхньої загальної культури, створює умови для систематизації навчального матеріалу і формування наукового світогляду. Учні набувають досвіду застосування знань на практиці та перенесення їх в нові ситуації.

Вимоги до осіб,

які можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти

Початкова освіта здобувається, як правило, з шести років (відповідно до Закону України «Про освіту»). Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти за інших умов.

Перелік освітніх галузей для 1-4 класів, які працюватимуть за НУШ:

  • Іншомовна освіта
  • Математична
  • Природнича
  • Технологічна
  • Інформатична
  • Соціальна і здоров’язбережувальна
  • Громадянська та історична
  • Мистецька
  • Фізкультурна